Logo

News

News zdjęcie id 138

Komunikat Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie z okazji 78 rocznicy „krwawej niedzieli” na Wołyniu

11.07.2021

 
W dniu 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN I UPA zaatakowali wiernych modlących się w kościołach. Mordowali i palili żywcem kobiety i dzieci. Zadali śmierć w okrutny, niewyobrażalny sposób Polakom z 99 wołyńskich miejscowości. Dla upamiętnienia wydarzeń krwawej niedzieli na Wołyniu, 11 lipca ustanowiony został w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Święto w tym dniu przypomina nam ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II RP dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej i pierwszych latach powojennych. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że za rok, w 79 rocznicę wydarzeń na Wołyniu będziemy w gminie Jarocin przeżywać historyczne wydarzenie, albowiem nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika „Rzeź Wołyńska” Mistrza Andrzeja Pityńskiego. W niedawnym apelu do Państwa zwracałem uwagę na atut lokalizacji pomnika „Rzeź Wołyńska” w bezpośrednim sąsiedztwie trasy S 19 (przy MOP Bukowa II) w Domostawie w gminie Jarocin oraz powoływałem się na wspólnotę losów mieszkańców Kresów i mieszkańców naszych terenów w okresie wojny.
Podczas Konferencji, która odbyła się w Jarocinie w dniu 28 maja przedstawiłem koncepcję, żeby pomnik „Rzezi Wołyńskiej” Andrzeja Pityńskiego był zalążkiem ośrodka dokumentującego losy wsi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na wzór Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które dokumentuje losy pacyfikowanych przez Niemców wsi, ale leżących w aktualnych granicach Polski.
Proszę Państwa.
Zamysł ten materializuje się już w koncepcji zagospodarowania działki z pomnikiem opracowanej przez architekta Tomasza Ziemskiego, który współpracował przed laty ze ś.p. Andrzejem Pityńskim przy powstawaniu Reduty Matki Bożej w Warszawie. Całość przedsięwzięcia otrzymuję nazwę: Memoriału Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. W drugim etapie, po uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Rzezi Wołyńskiej” w dniu 11 lipca 2022 roku, planowana jest budowa Mauzoleum, budynku kubaturowego, w którym znajdą się sale ekspozycyjne. Obecnie pracujemy nad kosztorysem przedsięwzięcia (z wyłączeniem budynku Mauzoleum). Z autorem koncepcji Memoriału ustalamy, jakie materiały budowlane będą potrzebne do jego realizacji. Wiadomo, że Zarząd Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2 sfinansuje część kosztów adaptacji terenu oraz transport rzeźby z Gliwic i osadzenia jej na cokole. Wiadomo też, że w stosunku do pierwotnych założeń nasz projekt „urósł”. Na początku wydawało się, że ograniczymy się tylko do ustawienia pomnika na cokole, odpowiedniego zagospodarowanie terenu działki w zieleń, nasadzenia krzewów, monitoringu i ogrodzenia. Ogrodzenie terenu z dwu najdłuższych boków działki będą dość kosztowne. Od strony MOP mur ogrodzenia będzie miał długość ok. 160 mb. Obłożony zostanie po obu stronach kamieniem łupkowym szarogłazowym, natomiast „Ściana pamięci” o długości ok 105 mb. (pełniąca jednocześnie funkcję ogrodzenia) będzie wykonana z czerwonego piaskowca.
Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich będzie stanowił dobro ogólnonarodowe. Moim zdaniem, nie powinniśmy liczyć na to, że większość kosztów jego utworzenia poniosą weterani z Ameryki Północnej. Dlatego ponawiam w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie apel o wpłaty na podane konto.
Zbigniew Walczak – Wójt Gminy Jarocin i Prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie
Konto Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie:
BNP Paribas Bank Polska S.A.
ul. Kasprzaka 10/16
01-211 Warszawa
Numer Rachunku Bankowego:
95 1600 1462 1894 9205 2000 0001
Dla wpłacających zagranicą:
PL 95 1600 1462 1894 9205 2000 0001
Kod SWIFT: PPABPLPK
wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem
“darowizna na cele statutowe”
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.