Logo

Szyperki

SOŁECTWO SZYPERKI

 

  • Powierzchnia: 528 ha,  

    Liczba mieszkańców:

  • 567, wyborców 454 (stan na 31.12.2021)
  • 567, wyborców 449 (stan na 31.12.2020)
  • 572, wyborców 455 (stan na 31.12.2019)
  • 567, wyborców 453 (stan na 31.12.2018)
  • 554, wyborców 440 (stan na 31.12.2017)
  • 558, wyborców 443 (stan na 31.12.2016)
  • 552, wyborców 448 (stan na 31.12.2015)
  • 562, wyborców 449 (stan na 31.12.2014)
  • 555, wyborców 441 (stan na 31.12.2013)
  • 551, wyborców 433 (stan na 31.12.2012)
  • 543, wyborców 428 (stan na 31.12.2011)
  • 547, wyborców 425 (stan na 31.12.2010)
  • 551, wyborców 424 (stan na 31.12.2009)
  • 558, wyborców 422 (stan na 31.12.2008)

Szyperki to wieś o zwartej zabudowie. Jej częściami są Mule i Podchoina położone w niewielkiej odległości. We wsi znajduje się budynek po byłej szkole podstawowej, w którym mieści się świetlica. Sołectwo w całości przynależy do parafii w Jarocinie. Na skrzyżowaniu przy drodze do Huty Deręgowskiej znajduje się kaplica p.w. Najświętszej Marii Panny. Została ona wybudowana w 1873 r. jako greko – katolicka. Przy wjeździe do Szyperek od strony Jarocina jest tzw. „Dolina” z pięknym stawem.

 

Sołtys i Rada Sołecka w latach 2019 - 2024  

SOŁTYS: Podpora Janusz
Tel.:  (15) 873 31 80

Rada sołecka:
Awsiukiewicz Tadeusz
Czubek Mieczysław
Kata Adam
Martyna Zbigniew

 

Sołtys i Rada Sołecka w latach 2014 - 2018

SOŁTYS: Podpora Janusz
Tel.:  (15) 873 31 80

Rada sołecka:
Czubek Mieczysław
Kata Adam
Paleń Janusz
Słomiany Marian

 

Sołtys i Rada Sołecka w latach 2010 - 2014  

SOŁTYS: Podpora Janusz
Tel.:  (15) 873 31 80

Rada sołecka:
Czubek Mieczysław
Pachla Jan
Paleń Janusz
Słomiany Marian

 

Sołtys i Rada Sołecka w latach 2006 - 2010

SOŁTYS: Podpora Janusz

Rada sołecka:
Czubek Mieczysław
Martyna Zbigniew
Pachla Jan
Słomiany Marian

 

 

O MIEJSCOWOŚCI SZYPERKI – referat.
Przedstawienie monografii miejscowości Szyperki, w formie referatu, przez 15 letnią uczennicę ówczesnej III kl. Gimnazjum w Jarocinie – mieszkankę Szyperek - Magdalenę Awsiukiewicz. Opracowanie zostało sporządzone w roku szkolnym 2005/2006.

-***-

W 2011 roku został wykonany niezbędny remont budynku po byłej szkole w Szyperkach, który służy za mieszkanie socjalne dla dwóch niezamożnych rodzin.
W ramach remontu została wymieniona instalacja elektryczna; doprowadzona woda z wodociągu i wykonane przyłącze kanalizacyjne; naprawiony ciąg kominowy; wymienione okna ( z odzysku z remontowanego budynku po byłej szkoły w Majdanie Golczańskim); zmieniona stara, przeciekająca dachówka cementowa na blachę ocynkowaną ( z odzysku z wymiany pokrycia dachowego na budynku Zespołu Szkół w Jarocinie. Kapliczka przydrożna koło Doliny została pokryta efektownym daszkiem, Zostało wykonane ogrodzenie ze sztachet w kolorze zielonym, w miejsce zniszczonej siatki, placu byłej szkoły w Szperkachod strony tzw. ronda.
Wykonawcą tych prac w sołectwie był mieszkaniec wioski Hieronim Grząśko.

Odnowiony budynek starej szkoły w Szyperkach i jej ogrodzenie od strony tzw. ronda

Odnowiona kapliczka przydrożna przy Dolinie

-***-

W sierpniu 2012 r. mieszkańcy sołectwa Szyperki, przy fachowym wsparciu i pod kierownictwem miejscowego stolarza – Janusza Paleń- odnowili elewację Kapliczki pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szyperkach. Zostało wymienione fragmentarycznie najbardziej spróchniałe odeskowanie zewnętrzne i cała elewacja została pomalowana farbą olejną. Zostało wykonane nowe frontowe ogrodzenie kaplicy

Malowanie kaplicy w Szyperkach w sierpniu 2012 r.

 

Kaplica w Szyperkach po odnowieniu elewacji i ogrodzenia.

-***-

W 2012 r. Janusz Paleń wykonał efektowną wiatę przystankową z nazwą przystanku Szyperki, chociaż przystanek jest położony na gruntach obrębu Zdziary.

 

Przystanek w Szyperkach.

-***-

W 2013 r. została wykonana termomodernizacja budynku szkoły podstawowej w Szyperkach.

 

Budynek szkoły w Szyperkach po termomodernizacji.

 

Propagowanie aktywnej formy odpoczynku

Chociaż pozornie jesienno -zimowa aura nie sprzyja uprawianiu sportu to właśnie na wsi te pory roku skłaniają kobiety do aktywności ruchowej innej niż praca w polu czy ogrodzie. Taką odpowiednią na jesienny czy zimowy czas, przyjemną formą aktywnego wypoczynku jest spacer z kijkami czyli nordic walking. Ta forma aktywności ruchowej i wypoczynku a zarazem miłego spędzania czasu jest już od kilku lat uskuteczniana przez mieszkanki sołectwa Szyperki. Spacery z kijkami zostały zapoczątkowane przez dwie, trzy osoby. Kijki były zwykłymi drewnianymi patykami a maszerujące panie narażały się na czasem niepochlebne żarty typu, że … „ktoś im ukradł narty”, czy też, że .. „nie wezmą się za robotę.” Jednak z czasem coraz więcej kobiet przekonywało się do tego rodzaju aktywności i obecnie na tzw. „kijki” chodzi ponad 20 osób z wioski. Każda „spacerowiczka” zaopatrzyła się w oryginalne kijki, ponieważ obecnie są one powszechnie dostępne i po przystępnej cenie oraz kamizelki odblaskowe. Nie wszystkie osoby spacerują w tym samym czasie i tą samą trasą. Kobiety pracujące „zawodowo” na wyjście znajdują czas dopiero wieczorem. Jest to grupka 7 – 9 osobowa a trasa, w zależności od miejsca zamieszkania we wiosce, wynosi od 6 do 8 km – czasami się wydłuża. Spacer trwa ok. 1 godziny przeważnie 5 razy w tygodniu. Są różne powody uczestniczenia w tej formie aktywności. Jedne uczestniczki chcą schudnąć, inne nie utyć, inne ze względów zdrowotnych lub dla wypoczynku. Spacery z kijkami to ruch na świeżym powietrzu zamiast bezczynnego siedzenia przed telewizorem niejednokrotnie podjadając, to czas na spotkanie się i poplotkowanie w czasie marszu, to gimnastyka dla mięśni i stawów, to odprężenie i odreagowanie na stresy. Pocieszające jest to, że liczba spacerowiczek ciągle się zwiększa i niemal każdego wieczora „..szła dzieweczka na kijeczkach…” Nordic walking uprawia również jeden pan- mieszkaniec Szyperek ale on chadza swoimi ścieżkami. Pomimo panujących niskich temperatur i niekiedy opadów …my się zimy nie boimy i z kijami wciąż chodzimy.” Niekiedy podczas spacerów zdarzały się zabawne sytuacje, np. niektórzy kierowcy widząc odblaskowe kamizelki skojarzyli to z „policjantami z drogówki” i zwalniali, wahali się czy jechać dalej lub skręcali w boczne drogi. Niekiedy udawało się zaobserwować różne inne niekonwencjonalne zachowania a kiedy ktoś usiłował nas wystraszyć, zapominając, że jesteśmy wyposażone w ostre kijki, sam „ledwo uszedł z życiem.” Zapoczątkowany w Szyperkach spacer z kijkami zdobywa zwolenniczki w innych miejscowościach gminy Jarocin : Domostawa, Zdziary, Jarocin i Majdan Golczański.
Wiosną czy latem „Szyperczanki - spacerowiczki” nie rezygnują z aktywności lecz kijki zamieniają na rowery i coraz to lepszymi drogami w gminie Jarocin i leśnymi ścieżkami zwiedzają poszczególne miejscowości na ternie gminy i gmin sąsiednich. Przejażdżki rowerowe nie odbywają się już tak regularnie jak spacery ale niekiedy niedzielne wycieczki rowerowe odbywają się na dystansie ponad 50 km.
W miejscowości Szyperki istnieją dobre warunki do uprawiania sportu, ponieważ przy dofinansowaniu z programu odnowy wsi zostało wybudowane trawiaste boisko sportowe do piłki nożnej oraz boisko wielofunkcyjne ( do siatkówki, koszykówki, tenisa). Przy boiskach jest plac zabaw dla dzieci oraz wybudowana wiata grilowa.
Na drugim końcu wioski jest zagospodarowany zbiornik „Dolina” gdzie również wiosną i latem mogą być organizowane spotkania integracyjne, festyny oraz zawody w łowieniu ryb.

W świetlicy wiejskiej mieszczącej się w budynku PSP w Szyperkach, 31 grudnia 2011 r. została zorganizowana tzw. zabawa sylwestrowa. Organizatorem zabawy dla „chętnych” do wspólnego przywitania nowego roku mieszkańców sołectwa była dyr. Szkoły Pani Krystyna Grząśko i żona radnego - Krystyna Kurzyna. Do tańca przygrywała muzyka z płyt przyniesionych przez uczestników zabawy odtwarzanych na „sprzęcie” szkolnym. Gospodynie – uczestniczki sylwestrowego spotkania – przyniosły do degustacji przygotowane przez siebie potrawy, które stanowiły uzupełnienie do serwowanych przez organizatorki. Okazało się, że przy niewielkim wydatku finansowym można się wyśmienicie w sołectwie bawić.

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.