Logo

Z Placu Budowy

Cokół pomnika już gotowy

Społeczny Komitet Budowy Pomnika zawarł w dniu 10.08.2023 roku umowę z Zakładem Kamieniarskim Marian Stadnicki Jan Szybiak Sp.Jawna na obłożenie postumentu pomnika kamieniem granitowym polerowanym w ramach zadania "Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich w Domostawie. Kamień został wybrany przez prezesa Zarządu i zaakceptowany przez autora koncepcji Memoriału arch. Tomasza Ziemskiego. Płyty granitowe zostały zamontowane na cokole pomnika w dniach 26 i 27 września.

Akt Erekcyjny w docelowym miejscu

Ława fundamentowa z cokołem już odebrana i obsypana ziemią. Zanim to nastąpiło prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika umieścił w specjalnie przygotowanym miejscu, poświęcony w dniu 10 lipca 2022 roku Akt Erekcyjny wraz z ziemią pobraną z miejsc kaźni na Wołyniu. Przechowywane były one przez rok w bezpiecznym miejscu. Obecnie znajdują się w tym samym betonowym schowku, w którym zostały umieszczone w dniu poświęcenia.

Ława fundamentowa z cokołem zgłoszone do odbioru

Teraz kolej na wykonanie okładzin kamiennych z granitu polerowanego oraz konfiguracja terenu.

   

Cokół prawie gotowy

GZK w Jarocinie spółka z o.o. zakończył w dniu 26 lipca betonowanie cokołu pomnika. Po założeniu szalunków na górną część postumentu i uprzednim umieszczeniu śrub do przytwierdzenia   pomnika, całość do wysokości docelowej  wypełniona została mieszanką  betonową.   Efekt będzie widoczny po kilku dniach, gdy szalunki zostaną zdjęte z cokołu.

 

                       

 

 

Cokół pnie się w górę

 

W dniu 19 lipca firma GZK w Jarocinie rozebrała szalunki ławy fundamentowej i po wykonaniu szalunku  dolnej  części  cokołu  „zalała” go betonem.

Ława fundamentowa - krok 2

Dzisiaj  tj. 13 lipca 2023 roku została wylana ława fundamentowa pod pomnik. Najpierw pracownicy GZK spółka z o.o. w Jarocinie  wykonali szalunki a następnie zamontowali  zbrojenie  z drutu żebrowego. Po zakończeniu tych prac przygotowawczych zalano całość mieszanką betonową do wysokości 1m. Mniej więcej za tydzień, po związaniu betonu zostaną wykonane szalunki cokołu, aby można było wypełnić go betonem.

Ława fundamentowa - krok 1

W dniu 4 lipca  została wykonana przez  Gminny Zakład Komunalny, spółka z o.o. w Jarocinie pierwsza praca przy wylewaniu ławy fundamentowej pod pomnik. Zgodnie z projektem budowlanym podstawa ławy ma wymiary 8m x 7,5 m i wysokość 1m. Wylano 10cm warstwę chudego betonu w przygotowanym wykopie. Na nim po wykonaniu szalunków i ułożeniu zbrojenia wyleje się beton do docelowej wysokości. Następnym elementem do wykonania będzie przygotowanie szalunku do wykonania 2,5 m cokołu, na którym po obłożeniu go płytami granitowymi zostanie postawiony pomnik. Ława fundamentowa zostanie pokryta 0,5 m warstwą ziemi. Tak więc, cokół będzie wystawał ponad powierzchnię terenu 2 m. Wylanie ławy fundamentowej umożliwi kolejny krok, jakim  będzie konfiguracja terenu, gdyż pomnik będzie na niewielkim wzniesieniu w środku działki.

 

22 czerwiec 2023  - ROZPOCZYNAMY

Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” dokonał zgłoszenia rozpoczęcia prac przy budowie „Memoriału Ofiar Ludobójstwa na  Kresach Wschodnich w Domostawie  do powiatowego  nadzoru budowlanego  w Nisku na dzień 22 czerwca 2023 roku.  Pierwszą niezwykle ważną czynnością wykonaną na działce, gdzie stanąć ma pomnik było założenie repera roboczego oraz wyznaczenie  obrysu zewnętrznego cokołu pomnika przez geodetę Leszka Bednarza.  Reper umożliwi odpowiednie, zgodne z projektem budowlanym usytuowanie pod względem wysokościowym ław fundamentowych pod pomnik i ogrodzenia oraz konfiguracji nawierzchni całej działki.

W tym dniu podpisana została przez prezesa Zarządu Komitetu Budowy Umowa o wykonanie instalacji elektrycznej w ramach zadania „Memoriał Ofiar Ludobójstwa na  Kresach Wschodnich w Domostawie – za kwotę 85488,94 brutto. Zamówienie obejmuje: zasilanie i rozdział energii; - instalację oświetlenia terenu; -  instalację oświetlenia tablic pamiątkowych (tzw. Ściany Pamięci); -  instalację oświetlenia pomnika; - zestaw gniazd ZG oraz telewizję użytkową CCTV – monitoring. Wszystkie prace zostaną wykonane zgodnie z dokumentacją techniczną, specyfikacją i przedmiarem robót oraz ofertą wykonawcy.

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.