Logo

1999

Jarocin dla wszystkich – spotkania rodzinne.

Sprawą budzącą najżywsze reakcje mieszkańców gminy była impreza Jarocin dla wszystkich – spotkania rodzinne mająca w podtytule hasło Ciemnogród, która odbyła się w dniach 10 – 12 września 1999 roku. Pomysłodawcą imprezy był wójt gminy Zbigniew Walczak. Jakkolwiek z pomysłem tym wójt "nosił” się już od 2 – 3 lat to dopiero 6.04.1999 r. wysłał list do Wojciecha Cejrowskiego z propozycją zorganizowania podobnej imprezy, jaka od kilku lat odbywała się w Osieku na Kociewiu /Ciemnogród/. W czerwcu zadzwonił do wójta ojciec Wojtka z zapowiedzią przyjazdu do Jarocina. Pan S. Cejrowski po przyjeździe do Jarocina zachęcał do zorganizowania imprezy jeszcze we wrześniu tego roku. Wójt zdecydował się na to dopiero po rozmowie z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Bogdanem Rzońcą, który obiecał wsparcie finansowe dla tego przedsięwzięcia. Przygotowanie imprezy okazało się ogromnym wysiłkiem organizacyjnym, trzeba było znaleźć sponsorów, rozreklamować ją, wybudować estradę itp. Nie wszystkie zamierzenia udało się zrealizować chociaż program końcowy był o wiele bogatszy od pierwotnie przyjętego scenariusza. W pierwszej wersji programu nie zakładano żadnych występów w niedzielę, nie było przewidzianej dyskoteki prowadzonej przez Marka Gaszyńskiego. W przygotowanie i przeprowadzenie imprezy zaangażowała się grupa osób, której za bezinteresowną pracę należą się podziękowania. O Jarocińskich spotkaniach było głośno nie tylko w mediach regionalnych takich jak: Sztafeta, Tygodnik Nadwiślański, Nowiny, Echo dnia, Super nowości, Radio Rzeszów, Radio Centrum, Radio Leliwa ale także w I programie Polskiego Radia czy też w ogólnopolskim tygodniku Najwyższy Czas. Wszystkie relacje prasowe z imprezy były dlań przychylne. Niektórzy obrazili się za użycie w podtytule nazwy imprezy sformułowania „Ciemnogród”, jakkolwiek wójt przekonywał, że to pojęcie, dzięki Wojciechowi Cejrowskiemu nabrało oddźwięku pozytywnego, w odróżnieniu od "Jasnogrodu". Dobrym pomysłem było wykorzystanie nazwy Jarocin do zorganizowania imprezy muzycznej. Była to nie tylko promocja gminy ale także okazja dla jej mieszkańców do interesującego spędzenia wolnego czasu. Szkoda ,że tak nieliczni skorzystali z tej możliwości, zwłaszcza w sobotę 11 września gdy odbył się występ zespołów należących do ścisłej czołówki w kraju jeśli chodzi o muzykę country ( COACH i GRUPA FURMANA ), oraz znakomitego zespołu meksykańskiego MARIACHI LOS AMIGOS.

Oto szczegółowy przebieg imprezy.

Piątek , 10 września 1999 r.

Godz. 13.13 – Konferencja prasowa Wojciecha Cejrowskiego w Gminnym Domu Kultury.

Godz.. 17.00 – w dyskotece „Pod Bykiem” Ewa i Robert Rozwadowscy z zespołu „Strefa Country” uczyli dzieci i młodzież tańców country. Zanim jednak do tego doszło pani Teresa Sibiga z Niska odegrała na trąbce Hejnał Ciemnogrodu, kompozycję znanego muzyka jazzowego Krzysztofa Sadowskiego. Dzieci miały okazję przejechać się bryczką i w siodle dzięki panu Ambrożemu Szwedo ze Szwedów. Zgodnie z programem odbyła się także degustacja potraw. Pan Mieczysław Cudziło zafundował dzieciom 200 szt. pączków natomiast panie z gimnazjalnej kuchni częstowały uczestników imprezy smaczną zupą.

Sobota , 11 września 1999 r.

Godz. 10 . Rajd rowerowy. Trasa rajdu wiodła z Jarocina przez Mostki - Podpory, Grabę (pomnik), Sokale, Załomy Majdańskie i z powrotem do Jarocina Udział wzięło ok. 40 uczestników. Rajd miał charakter edukacyjny a nie wyczynowy. Dla najbardziej aktywnego uczestnika rajdu przewidziana była nagroda w formie 1 m ³ drewna opałowego. Jako, że w rajdzie wzięła udział tylko jedna dziewczyna, dlatego też z wyborem osoby nagrodzonej nie było problemu. Rajd został przygotowany i przeprowadzony przez pana Kazimierza Bąka, któremu pomagał św. p. Stanisław Skrzypek. Uczestnicy rajdu mieli zafundowane napoje przez p. R. Webera oraz grochówkę z gimnazjalnej kuchni. Nad bezpieczeństwem rajdowców w czasie ich przejazdu drogami publicznymi czuwała Policja. W tym dniu odbyły się także zawody wędkarskie. Wzięło w nich udział kilku wędkarzy. Regulamin zawodów przewidywał, że wygra ten zawodnik, który w ciągu pewnego okresu czasu złowi najwięcej ryb. Pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Rusinek, który jako jedyny złowił tylko 1 rybę w regulaminowym czasie pomimo dostarczenia do stawu przez pana Z. Palenia w przeddzień konkursu pojemnika z karpiami.

Godz. 14. Przejazd jeźdźców na koniach oraz dorożek z Naczelnym Kowbojem RP na czele z placu posterunku Policji na stadion i wykonanie kilku rund honorowych wokół stadionu. Przejażdżki dorożkami oraz w siodle miały bardzo wielu amatorów zwłaszcza spośród dzieci. Konie / 6 / z Ośrodka „Karino” w Janowie Lubelskim były do dyspozycji chętnych przez dwa dni. Właścicielami pięknych dorożek byli panowie Bolesław Jakubiec oraz Krystelli z Janowa Lubelskiego, trzeba podkreślić, że przyjechali do nas i obwozili uczestników imprezy całkowicie bezinteresownie.

Godz. 16. Koncert w wykonaniu: Grupy Furmana z Bielska - Białej, Coach z Krakowa / podczas tego występu członkowie Strefy Country uczyli tańców country oraz meksykańskiego zespołu Mariachi Los Amigos, który najbardziej rozgrzał publiczność. W międzyczasie wystąpili dwaj panowie o których dziennikarz Najwyższego Czasu w relacji z Jarocina napisał, że „pojawili się również dwaj Leszkowie: Żebrowski i Czajkowski, których piosenki przyprawiają o zawał serca lewicę wszelkiej maśc”. Występ ten został zaplanowany w ostatniej chwili, gdy okazało się, że pani Zofia Bigosowa - góralka spod Zakopanego - nie będzie mogła przyjechać.

Niedziela 12 września 1999r.

Godz . 11. 30 – Uroczysta Msza Święta „ Wy jesteście solą ziemi „ Czytania: Wojciech Cejrowski, Z. Walczak Kazanie : Ks. Prałat Andrzej Sekulski ,Celebrant – Ks. Prałat Józef Lizak Podczas Mszy Św. miało miejsce poświęcenie soli – symbolu życia.

Godz. 14 –17 . Gminne zawody sportowe na stadionie w Jarocinie

Całość imprezy niedzielnej do godz. 20 prowadzona była przez dyrektora Janowskiego Domu Kultury Łukasza Drewniaka.

Godz. 17 - 24 Festyn ludowy

W ramach festynu wystąpiły 3 zespoły a mianowicie: Młodzi Janowiacy z Janowa Lubelskiego, Rewelersi z Lublina oraz Kwintet Country z Biłgoraja. Po godzinie 20 rozpoczęła się dyskoteka prowadzona przez znakomitego Marka Gaszyńskiego.

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.